Najčastejšie otázky o bezlepkovej strave – 2. časť
Bezlepková strava je v súčasnosti jediným spôsobom, ako liečiť celiakiu. Ide o komplexné diétne stravovanie, ktoré si vyžaduje vynechanie všetkých lepkových potravín. Zistite viac o tom, ktoré to sú a objavte naopak tie, ktoré konzumovať môžete.
Nie, zemiaky patria k prirodzene bezlepkovým potravinám a sú obľúbenou prílohou. Z hľadiska nutričnej hodnoty majú zemiaky nízky obsah tuku a sú bohaté na vitamín C a draslík. Pokiaľ si ich však dávate v reštaurácii, mali by ste ako celiatik dať pozor na to, ako sú pripravované. Často sa totiž jedlá zo zemiakov zahusťujú múkou, prípadne môže dôjsť k ich kontaminácií vo fritéze (pokiaľ reštaurácia používa jednu fritézu na všetky vyprážané jedlá).
Pri bezlepkovej diéte sú povolené potraviny, ktoré prirodzene neobsahujú lepok – napríklad živočíšne bielkoviny ako mäso, vajcia, mliečne výrobky a ryby. Tak isto môžete konzumovať ovocie a zeleninu, strukoviny, bylinky, rôzne koreniny, oriešky, semienka, oleje a tuky. Z obilnín môžete siahnuť po pšene, pohánke, prose, amarante či kukurici. Vhodná je tiež ryža, ktorá je veľmi často používaná nielen ako príloha, ale tiež ako základná surovina pre výrobu múky, cestovín, káš a podobne.
Druhou skupinou potravín sú potom tie, ktoré sú označené ako bezlepkové, bez obsahu gluténu alebo gluten-free. Aby mohla byť potravina označená ako bezlepková, musí spĺňať stanovenú normu: nemôže obsahovať viac ako 20 mg gluténu na 1 kg potraviny. Medzi takto označenými potravinami nájdete múky, múčne zmesi, pečivo, cestoviny, rôzne sladké a slané pochutiny, ale napríklad aj ovsené vločky.
Tak ako aj u dospelých, aj u detí je najpodstatnejšie klásť dôraz na to, aby ich strava bola zdravá a vyvážená. Celiatici mávajú často problémy napríklad s nedostatkom železa, čo môže spôsobiť chudokrvnosť. V detskej strave by preto nemali chýbať zdroje železa, ako sú napríklad kuracie, morčacie alebo červené mäso, fazuľa, šošovica, kešu orechy, tofu, pečené zemiaky, ale tiež chia semiačka či bezlepkové ovsené vločky.
Samozrejmosťou by mala byť tiež konzumácia dostatočného množstva ovocia, zeleniny a vlákniny. Vďaka širokému sortimentu múk, cestovín a bezlepkových potravín je dnes možné uvariť väčšinu klasických jedál aj v bezlepkovej verzii. Aj vaše dieťa si tak môže pochutiť na palacinkách či obľúbených špagetách vo verzii bez lepku.
Nie, sója patrí k prirodzene bezlepkovým potravinám, ktoré sa v súčasnosti tešia veľkej obľube. Sója je strukovina obsahujúca minerály, vitamíny a je tiež zdrojom vlákniny. Pri konzumácii sóje je však potrebné držať sa pravidla „všetko treba s mierou“. Aj nadmerná konzumácia sóje môže mať totiž negatívne účinky na zdravie.
Celiatici môžu jesť potraviny, ktoré sú prirodzene bezlepkové. Sem patrí napríklad mäso, vajcia, zelenina, ovocie, strukoviny, ale tiež orechy, semienka, mliečne výrobky, kukurica, ryža a zemiaky. Aj keď väčšina obilnín obsahuje lepok, nájdete aj také, ktoré sú pre celiatikov vhodné. Vyskúšajte napríklad proso, pohánku či amarant.
V obchodoch alebo lekárňach môžete nájsť aj potraviny označené ako bezlepkové. Ide o múky a múčne zmesi, cestoviny, sladké a slané pochutiny, pečivo a rôzne iné druhy potravín, ktoré nahrádzajú potraviny s obsahom lepku.
Je vcelku bežné, že v dôsledku tráviacich problémov a malabsorpcie živín sa u doposiaľ nediagnostikovaných celiatikov objavujú úbytky na váhe. Po zahájení liečby sa potom môže dostaviť opačný efekt. Bezlepková strava pomôže naštartovať trávenie, zregenerovať tkanivá tenkého čreva a telo začne dostávať potrebné živiny zo stravy.
Ako schudnúť pri celiakii? Platia v podstate tie isté zásady ako u zdravých ľudí. Stravujte sa zdravo, prijímajte vyváženú potravu plnú bielkovín, vlákniny, vitamínov a minerálov. Vyhýbajte sa nezdravým jedlám (aj keď sú bezlepkové). Zásadný je tiež dostatok pohybu, pitný režim, kvalitný spánok a vyšší výdaj kalórií než ich príjem.
Medzi zakázané potraviny pri celiakii patria všetky obilniny, ktoré prirodzene obsahujú lepok. Zakázaná je pšenica, jačmeň, raž a špalda. Vhodný nie je ani kus kus, bulgur či ovos. Ďalej je potrebné vynechať potraviny, ktoré by mohli byť z týchto obilnín vyrobené, čiže pečivo, cestoviny, kaše a podobne. Pozor tiež na omáčky a rôzne dochucovadlá. Pokiaľ ste celiatik, mali by ste si osvojiť a zautomatizovať jedno pravidlo – pri nakupovaní alebo celkovo pred tým, ako niečo zjete, poctivo skontrolujte, či daná potravina neobsahuje lepok ani jeho stopy.
Bezlepková diéta je dietetický režim, pri ktorom sa z jedálnička vynechávajú všetky potraviny obsahujúce lepok. Do tejto skupiny patria niektoré obilniny a tiež potraviny a výrobky z nich. Bezlepková diéta je v súčasnosti jediným spôsobom, ako možno liečiť celiakiu.
Vybrali sme pre vás niekoľko tipov na bezlepkové potraviny: